Rozstanie – kiedy część nas odchodzi, co dalej?

Związek dwojga ludzi (bez względu na to, czy jest udokumentowany aktem małżeństwa) to coś znacznie więcej niż wspólne mieszkanie i plany na przyszłość. Często zdarza się, iż partner jest naszym powiernikiem i najlepszym przyjacielem, stałym elementem naszej codzienności. I chociaż na początku związku łatwo jest nam przymknąć oko na pewne niezgodności charakteru, zainteresowań oraz oczekiwań, z czasem okazuje się, iż różnice dzielące obojga partnerów są na tyle istotne, że dalsze wspólne życie staje się niemożliwe do zrealizowania. Jak poradzić sobie z rozstaniem? I czy istnieją etapy po rozstaniu, przez które powinniśmy przejść? Odpowiedzi na te oraz inne pytania, znajdziesz w poniższym artykule.

Ból po rozstaniu – dlaczego tak ciężko go znieść?

Z roku na rok wzrasta w Polsce liczba związków partnerskich. To oznacza, że coraz więcej osób decyduje się na wspólne życie bez potrzeby formalizowania łączącej ich relacji. Młodzi ludzie tworzą ze sobą długotrwałe związki. Opierają się nie tylko na wzajemnej miłości i zrozumieniu, ale również na wspólnym zarządzaniu majątkiem. Będąc w relacji partnerskiej, tak samo jak w związku małżeńskim, uczymy się wspólnego życia, razem doświadczamy i planujemy przyszłość. Ponadto, pary pozostające ze sobą w długoletnich relacjach dobrze znają i zaprzyjaźniają się z członkami rodziny oraz bliskimi partnera. Niemniej jednak, w odróżnieniu od związku małżeńskiego, w relacji partnerskiej, kiedy dochodzi do znaczących nieprozumień między partnerami, łatwiej jest podjąć decyzję o rozstaniu. 

Jak sobie poradzić z rozstaniem w związku partnerskim, kiedy wszyscy dookoła mówią, że przecież nie byliście małżeństwem. Trudno jest sklasyfikować i zrozumieć ból, z jakim zmaga się osoba, która zakończyła właśnie swoją relację z różnych przyczyn. Niemniej jednak, w żadnym przypadku nie powinniśmy go bagatelizować. Każda osoba, która doświadcza rozstania, w krótkiej chwili traci nie tylko swojego towarzysza, ale również wizję przyszłości, codzienne rytuały i poczucie stabilizacji, na którym dotychczas się opierała. Dlatego też, w pewnym stopniu możemy porównać rozstanie do śmierci bliskiej osoby, albowiem niejednokrotnie, po rozstaniu nasz dotychczasowy partner całkowicie odchodzi z naszego życia. Nie odchodzi jednak sam, ale również z członkami swojej rodziny, do których zdążyliśmy się przywiązać oraz z przyjaciółmi, z którymi nie będziemy mieli już tak bliskiego kontaktu.

Etapy rozstania – jak długo przychodzi nam się pogodzić z nową rzeczywistością?

Jak sobie poradzić po rozstaniu? Niestety nie znamy na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Niemniej jednak, jesteśmy w stanie rozpoznać etapy, z którymi zmaga się większość osób doświadczających rozpadu związku z ukochanym partnerem. 

Podobnie jak w przypadku godzenia się chorobą, możemy wyróżnić pięć, następujących po sobie etapów radzenia sobie z rozstaniem. 

Jak przeżyć rozstanie – najważniejsze strategie radzenia sobie z nową rzeczywistością?

Gdyby istniała prosta recepta na to jak poradzić sobie po rozstaniu, z pewnością zostałaby ona przedstawiona w poniższym artykule. Niestety, każdy z nas jest inny i reprezentuje inne style radzenia sobie z trudną sytuacją. Niemniej jednak, istnieją pewne strategie, które być może będą w stanie pomóc nam przetrwać rozstanie i pogodzić się z nową sytuacją życiową. 

Po pierwsze, postaraj się zaakceptować zaistniałą sytuację i zastanów się, jakie emocje towarzyszyły Ci w ciągu ostatnich tygodnia trwania waszego związku. Pozwól sobie na łzy, nie duś w sobie emocji. Jeśli odczuwasz potrzebę przebywania w gronie najbliższych, podziel się z nimi swoimi emocjami i poproś ich o to, aby byli przy Tobie w tych trudnych chwilach. 

Po drugie, nie doszukuj się winy wyłącznie po jednej stronie. Pamiętaj, że nie jesteśmy w stanie nikogo zatrzymać przy sobie na siłę (bez względu na to, czy tworzymy relację partnerską, czy związek małżeński). Nie nawiązuj kontaktu z byłym partnerem, w celu przelania na niego swojej goryczy.

Po trzecie, zadbaj o siebie. Zastanów się nad planami, których nie mogłeś/mogłaś zrealizować z dotychczasowym partnerem. Wprowadź do swojej codzienności zdrowe nawyki żywieniowe oraz regularną aktywność fizyczną. Dzięki takim działaniom zwiększysz odporność swojego organizmu na działanie stresu i łatwiej poradzisz sobie z zastaną sytuacją. 

Po czwarte, jeśli zmagasz się z silnymi, negatywnymi emocjami, nie bój się prosić o pomoc. Zwróć się o poradę do psychologa, który pomoże Ci obiektywnie spojrzeć na powody rozstania.

Po piąte, zaplanuj swoją przyszłość. Zastanów się nad tym, czego sam/sama chcesz od życia. Jasno sprecyzuj swoje cele i nie bój się podejmować o nie walki. Postaraj się odnaleźć miłość do siebie samego/siebie samej i każdego dnia dbaj o siebie, jak o ukochaną osobę. 

Depresja po rozstaniu – kiedy warto skorzystać z pomocy psychologa?

Nie ma jednego wzoru, który opisywałby jak przetrwać rozstanie. Wiele osób w obliczu niniejszej sytuacji mierzy się z trudnymi emocjami, które niejednokrotnie doprowadzić mogą do rozwoju depresji. Jak rozpoznać niniejszą chorobę?

Jeśli przez okres co najmniej 14 dni doświadczasz przynajmniej 2 z podanych niżej objawów, takich jak:

Ponadto, jesteś w stanie rozpoznać u siebie występowanie przynajmniej 2 z podanych niżej objawów, takich jak:

Jak najszybciej zgłoś się do gabinetu psychologa, który podpowie Ci, jakie działania należy podjąć w celu leczenia niniejszego zaburzenia. Dodatkowo, do gabinetu psychologa lub psychoterapeuty warto się zgłosić wtedy, gdy nie wiesz jak pozbierać się po rozstaniu i nie wiesz, jak sprecyzować swoje cele dotyczące przyszłości. 

Sztuka rozstania – czyli jak się rozstać w przyjaźni i czy w ogóle to możliwe?

W większości przypadków, rozstanie stanowi konsekwencję utrzymujących się od dłuższego czasu nieporozumień pomiędzy partnerami. Takiej sytuacji towarzyszy zazwyczaj wiele sprzecznych emocji, które niejednokrotnie trudno jest opanować. Dlatego też, trudno jest przedstawić niezawodny model, dzięki któremu w sposób całkowicie bezsporny, moglibyśmy podjąć decyzję o zakończeniu wieloletniego związku. Niemniej jednak, istnieje jedna wartość, którą powinniśmy się kierować zarówno w czasie trwania relacji, jak i przy jej zakończeniu, czyli szacunek do swojego partnera. Pamiętajmy o tym, że jest to osoba, która jest nam bliska. Starajmy się ją traktować w taki sposób, jaki sami byśmy chcieli zostać potraktowani. Powstrzymujmy się od wypowiadania słów, których już za chwilę będziemy żałować. 

Kiedy jest szansa na powrót po rozstaniu – czy powinniśmy dać drugą szansę?

Istnieją sytuację, w których oboje partnerów nie wie jak się pozbierać po rozstaniu. Próbują odnaleźć się w nowej rzeczywistości, lecz bezskutecznie. Z każdym dniem narasta w nich tęsknota za byłym partnerem i pragnienie ponownego bycia razem. Niemniej jednak, na przeszkodzie do realizacji tych pragnień często stoją powody, które doprowadziły do rozpadu związku. Tak więc, czy w dłuższej perspektywie istnieje szansa na szczęśliwy powrót partnerów?

Jeżeli każde z obojga partnerów stanowczo i klarownie deklaruje chęć powrotu do dawnej relacji, warto dać jej szanse. Niemniej jednak, w takiej sytuacji konieczne jest przepracowanie problemów, które stanowiły przyczynę rozstania. W tym celu warto udać się na terapię par, podczas której skonfrontowane zostaną oczekiwania obojga partnerów, jak również przedstawione zostaną strategie radzenia sobie z kryzysami w związku. 

Kiedy facet żałuje rozstania – psycholog pomoże?

Kiedy facet żałuje rozstania i nie wie co zrobić, aby odzyskać swoją partnerkę, często zdobywa się na wielkie, romantyczne gesty. Zwracają one uwagę ukochanej, jednak nie są w stanie odbudować jej zaufania. Okazuje się, że większość kobiet obawia się, iż partner będzie powielał powtarzane przez siebie błędy, a kiedy pozostawanie w monogamicznej relacji znowu mu się „znudzi”, odejdzie tak jak ostatnim razem. Dlatego też, dobrym rozwiązaniem może okazać się wizyta w gabinecie psychologa lub psychoterapeuty, podczas której wykwalifikowany specjalista przeprowadzi z partnerami rozmowę, mającą na celu uświadomienie ich wspólnych błędów oraz możliwości odbudowania relacji. 

Jak pogodzić się z rozstaniem raz na zawsze?

W sytuacji, w której nie rozważamy powrotu do dawnego partnera, jednak nie potrafimy sobie poradzić z odrzuceniem, zdradą lub zakończeniem związku, również powinniśmy zasięgnąć konsultacji w gabinecie specjalisty. Podczas rozmowy z wykwalifikowanym terapeutą będziemy w stanie nie tylko zmierzyć się z przeżywanymi emocjami, ale również dowiedzieć się, jakie błędy w relacji popełnialiśmy i jakie mogą być ich przyczyny.

Podsumowanie – Rozstanie

Rozstanie to bez wątpienia istotne wydarzenie w życiu człowieka, które niesie za sobą szereg konsekwencji. W jego wyniku, niejednokrotnie dochodzi do zmiany zamieszkania, codziennych nawyków, jak również reorganizacji dotychczasowych planów życiowych. Dlatego też, w niektórych przypadkach ciężko jest zaakceptować zaistniałą sytuację i poradzić sobie z rozstaniem w bezproblemowy sposób. W sytuacji, w której przytłaczają nas negatywne emocje lub ciężko jest nam poradzić sobie w nowej codzienności, warto skorzystać z pomocy psychologa. Należy również pamiętać o tym, aby na każdym etapie godzenia się z rozstaniem mieć przy sobie bliskie osoby. Zapewni nam to wsparcie w trudnych sytuacjach.

Umów darmową konsultację:

+48 736 00 90 90
Zapisz się online

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania lub potrzebujesz dodatkowej pomocy?

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Polityka prywatności i Warunki korzystania z serwisu.