Obfite, nadmierne pocenie jest bardzo uciążliwym problemem. Poza uczuciem dyskomfortu, nadmierna potliwość może zawstydzać i wprawiać w zakłopotanie. Osoby cierpiące z powodu nadmiernej potliwości wycofują się z aktywnego życia społecznego. Nie chcą dopuszczać do stresujących sytuacji, oraz narażać się na krzywe spojrzenia w związku z pojawiającym się widocznym potem, oraz przykrym zapachem. Z czego wynika nadmierne pocenie się? Czy można zapanować nad tym kłopotliwym problemem? Jak nadmierna potliwość wiąże się z naszą psychiką?
Spis treści
Czym jest nadmierna potliwość?
Człowiek poci się w wyniku naturalnych procesów zachodzących w organizmie. Pocenie się jest wynikiem termoregulacji, czyli zjawiska odpowiedzialnego za utrzymanie właściwej temperatury ciała. Gdyby nie pot, mogłoby dojść do szybkiego przegrzania się organizmu. W składzie potu znajdziemy wodę, sól, tłuszcz, mocznik, związki mineralne oraz kwas mlekowy. Proporcje poszczególnych składników uzależnione są od czynników takich, jak klimat, rodzaj spożywanego pożywienia oraz od poziomu poszczególnych hormonów. Na naszym ciele znajduje się około 3 milionów gruczołów potowych, przez które organizm wydziela pot. Nieprzyjemny zapach potu związany jest z substancjami tłuszczowymi. Z problemem nadpotliwości spotykamy się, gdy gruczoły potowe wydzielają większą ilość potu, niż potrzebuje tego organizm. Nadmierna potliwość ma różne przyczyny. Jak można sobie z nią radzić?
Nadmierna potliwość – przyczyny
Nadmierne pocenie pod pachami oraz innych części ciała może mieć różne przyczyny. Organizm w zwiększonej ilości wytwarza pot podczas wysiłku fizycznego oraz podczas upalnych dni. Niektóre spośród spożywanych przez nas pokarmów i napojów, również mogą mieć wpływ na wydzielanie potu w nadmiernych ilościach. Zaczynamy się pocić, po spożyciu większej ilości alkoholu, kawy, herbaty oraz pikantnych dań.
Nadpotliwość może mieć również związek z pojawieniem się niektórych chorób oraz dolegliwości. W tym wypadku warto wymienić:
- nowotwory złośliwe
- cukrzyca
- nadczynność tarczycy
- gruźlica
- nadwaga oraz otyłość
- menopauza/andropauza
- silne stany napięcia psychicznego
Jeśli nie zdiagnozowano przyczyn nadpotliwości, warto udać się do lekarza z tym dokuczliwym problemem. Być może stanowi ona jeden z objawów rozwijającej się groźnej choroby.
Psychologiczne przyczyny nadmiernego pocenia się
Jak już wyżej wspomniano, przyczyn nadmiernego pocenia, można doszukiwać się również w naszej psychice. U wielu osób problem nadmiernego pocenia pojawia się w stresujących sytuacjach, wystąpieniach publicznych, bądź podczas spotkań w większym gronie osób. Silny stan napięcia emocjonalnego wywołuje nadmierne pocenie się głowy, dłoni, pach, stóp, a w ekstremalnych przypadkach całego ciała. Pod wypływem rosnącego strachu lub innych silnych emocji, problem nadmiernego pocenia może się nasilać. Długotrwały stres oraz silne napięcie mięśniowe związane jest z wystąpieniem podwyższonego poziomu kortyzolu oraz adrenaliny w organizmie. Podniesiony poziom tych hormonów wpływa na zwiększenie ilości wydzielanego potu.
Nadmierne pocenie – uciążliwy problem
Nadpotliwość jest bardzo uciążliwym problemem. Osoba borykająca się z tą dolegliwością może podupaść na zdrowiu psychicznym. Nadmierne pocenie może prowadzić do uczucia osamotnienia oraz braku zrozumienia ze strony otoczenia. Problem nadmiernej potliwości objawia się wciąż wilgotnymi dłoniami, stopami oraz pachami. Chcąc uniknąć kłopotliwych sytuacji, osoba z tą dolegliwością zaczyna unikać kontaktów społecznych. Tego rodzaju wycofanie się może wiązać się z problemami na gruncie zawodowym, oraz prywatnym – problemy w znalezieniu partnera życiowego. Nadpotliwość wiąże się z odczuwaniem wstydu, dyskomfortu, a wykonywanie najprostszych zadań jest niezwykle krępujące. Tego rodzaju problemy oraz wycofanie społeczne prowadzi do pojawienia się nieprzyjemnych uczuć. Lęk, strach, smutek, przygnębienie oraz żal może prowadzić do rozwoju depresji. Nadmierna potliwość jest kłopotliwą dolegliwością, której nie wolno lekceważyć. Poza negatywnym wpływem na zdrowie psychiczne, oraz obniżeniem komfortu życia, nadmierna potliwość może prowadzić do jeszcze innych komplikacji.
Nadpotliwość – komplikacje
Nadmierna potliwość jest dolegliwością, która nieleczona może prowadzić do wielu komplikacji. Poniżej przedstawiamy listę niektórych z nich:
- Infekcje grzybicze paznokci stóp
- Brodawki wywoływane przez wirus HPV
- Infekcje bakteryjne między palcami
- Grzybica pachwin i grzybica stóp
- Ropnie pach – charakteryzują się powstawaniem bolesnych guzów wypełnionych ropą. Ropnie mogą pojawić się również w innych częściach ciała. W leczeniu ropni stosuje się antybiotyki lub szczepionki bakteryjne. W niektórych wypadkach ropnie usuwane są chirurgicznie.
- Potówki (czerwone, pospolite, zwykłe) – potówki mogą pojawić się na twarzy, karku plecach, w zgięciach łokci i kolan. Potówki mogą swędzieć oraz powodować uczucie pieczenia. Zwykle znikają samoistnie.
W wypadku wystąpienia wyżej wymienionych zmian skórnych, zaleca się konsultacje z lekarzem dermatologiem.
Jak leczyć nadmierną potliwość?
Nadmierna potliwość z całą pewnością jest dolegliwością wymagającą leczenia. Istnieje kilka różnych metod leczenia nadmiernej potliwości. Poniżej opisano popularne metody leczenia nadpotliwości.
- Lek na pocenie – stosowanie leków dostępnych w aptece, zmniejszających aktywność gruczołów potowych
- Jonoforeza – jest to zabieg polegający na wprowadzeniu do skóry jonu powodującego zmiany chemiczne w tkance skórnej. Zabieg ten jest bezpieczny, jednak istnieją przeciwskazania do jego zastosowania, takie jak ciąża, padaczka, czy problemy z sercem.
- Botkos – toksyna botulinowa wykorzystywana jest nie tylko w medycynie estetycznej. Botoks stosowany jest również w walce z nadmiernym poceniem. Toksynę botulinową wstrzykuje się w okolicach gruczołów mocno wydzielających pot. Zmniejszenie wydzielania potu w ostrzykniętych miejscach można zauważyć po kilkunastu dniach od zabiegu. Efekt utrzymuje się od 6 miesięcy do roku. Wśród przeciwwskazań do zabiegu znajdziemy ciążę oraz infekcje skórne.
- Laser neodymowy – tego rodzaju zabieg stosuje się jedynie pod pachami. Zabieg wykonany laserem zmniejsza wydzielanie potu o 75%.
Nadmierne pocenie domowe sposoby
Istnieje wiele domowych sposobów na walkę z nadmierną potliwością. Każda osoba borykająca się z tym kłopotliwym problemem powinna przestrzegać pewnych zasad. Dzięki takim działaniom, nie pozbędziemy się problemu, ale z całą pewnością zniwelujemy jego przykre skutki.
- Regularna kąpiel/prysznic – dbanie o higienę jest niezwykle ważne, zwłaszcza gdy w grę wchodzi problem z nadmierną potliwością. Jeśli nasze ciało wydziela bardzo duże ilości potu, konieczne będzie mycie ciała co najmniej dwa razy w ciągu dnia. Do mycia ciała można stosować kosmetyki antybakteryjne, które pomagają usuwać bakterie z ciała, odpowiedzialne po części za nieprzyjemny zapach.
- Przewiewne ubranie – osoby, które mają problem z nadmierną potliwością, powinny zwracać szczególną uwagę na rodzaj wybieranych ubrań oraz bielizny. Powinny być one wykonane tylko z lnu i bawełny. Takie przewiewne ubranie zapewni skórze odpowiedni dopływ powietrza i zmniejszy ilość wydzielanego potu. Dotyczy to również skarpet. Jeśli problem nadmiernej potliwości dotyczy stóp, warto zmieniać skarpetki nawet kilka razy dziennie i myć często stopy. Obcisłe ubrania wykonane ze sztucznych materiałów sprzyjają nadmiernej potliwości.
- Dezodoranty/Antyperspiranty – kosmetyki te pomagają walczyć z nieprzyjemnym zapachem potu. Dezodoranty działają antybakteryjnie, a antyperspiranty pomagają zredukować ilość wytwarzanego potu.
Właściwa dieta – osoby cierpiące z powodu nadmiernej potliwości powinny unikać picia alkoholu, kawy, herbaty oraz pikantnie doprawionych potraw.
Nadmierna potliwość, a pomoc psychologa
W jaki sposób psycholog, czy psychoterapeuta może pomóc w problemie nadmiernej potliwości? Jak już wcześniej zwróciliśmy uwagę, jedną z przyczyn nadmiernej potliwości jest stres. W gabinecie psychoterapeuty pacjent może poznać techniki radzenia sobie ze stresem, oraz nauczy się unikać stresujących sytuacji. Rozpoznawanie oraz radzenie sobie ze swoimi emocjami jest niezwykle ważne w zdobyciu wewnętrznego spokoju, a w tym również może pomóc psychoterapeuta. Niekiedy stres pojawia się w związku z wystąpieniami publicznymi. Może mieć to związek z fobią społeczną lub niskim poczuciem własnej wartości. Również w tym wypadku pomoc specjalisty będzie nieoceniona.
Nadmierna potliwość może prowadzić do wycofania się społecznego, zamknięcia w sobie oraz rozwoju depresji. Depresja jest niebezpieczną chorobą, której nie wolno lekceważyć. Choroba ta rozwija się powoli, a w konsekwencji może prowadzić do samobójczej śmierci. Osoba, która cierpi psychicznie z powodu dokuczliwego powodu, jakim jest nadmierna potliwość, powinna zgłosić się do specjalisty, który pomoże spojrzeć na problem z szerszej perspektywy oraz pomoże znaleźć rozwiązania, które pomogą odzyskać dawny komfort życia. Choć nadpotliwość jest problemem, który może spędzać nam sen z oczu, to da się nad nim w pewnym stopniu zapanować.