Nerwica leczenie i objawy

Leczenie nerwicy nie jest łatwą sprawą. Lęk to objaw dominujący w takich zaburzeniach psychicznych jak nerwica. Przyczyną jej powstawania mogą być nierozwiązane lub nieuświadomione konflikty wewnętrzne. Wpływ na jej pojawienie się może mieć także deficyt opieki rodzicielskiej w dzieciństwie lub doznany, a nieprzepracowany uraz (trauma). Bardzo często skutkiem nerwicy jest zaniżone poczucie własnej wartości albo utrata radości z życia. Nierzadko też przekłada się ona na nadmierne zaangażowanie w pracę lub odwrotnie – na spadek aktywności zawodowej. Nerwica powoduje też wypadania z ról społecznych i rodzinnych oraz nadużywania środków farmakologicznych lub używek. Doprowadza także do izolowania się w domu lub nawet samobójstwa. Osoby, które cierpią na to schorzenie, nadmiernie koncentrują uwagę innych na sobie i swoich dolegliwościach. Mają też tendencję do uzależniania się od innych osób.

Nerwica Objawy

Zaburzenie nerwicowe dotykają ciała, emocji i zachowania. Dlatego objawy nerwicy można podzielić na trzy zasadnicze grupy:

Rodzaje nerwicy

Aby zająć się właściwym leczeniem nerwicy trzeba ją dokładnie zdiagnozować. Występuje bowiem pod kilkoma rodzajami:

  1. nerwica lękowa – częściej dotyka kobiet, ale także dzieci i osoby dorosłe. Może być spowodowana czynnikami biologicznymi, osobowościowymi lub być reakcją na trudne życiowe wydarzenia. W tym przypadku głównym objawem jest lęk, który pojawia się w różnych sytuacjach i z różnym natężenie. Ten rodzaj nerwicy może się też często łączyć z zaburzeniem jedzenia, depresją i różnego rodzaju uzależnieniami;
  2. nerwica natręctw – to z kolei zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, czyli takie, w których dominują natrętne myśli oraz towarzyszące im przymusowe zachowania. Osoby, które na nią cierpi, zdają sobie sprawę z tego, że pojawiające się myśli i zachowania są nieracjonalne, jednak wykonują je z powodu silnego lęku. Natręctwa mogą dotyczyć: myśli (np. o przemocy, obawy o swoje zdrowie) i zachowań (które realizowane są w celu uniknięcia sytuacji, jakie mogłyby się wydarzyć, jeśli dana czynność nie zostanie wykonana);
  3. nerwica depresyjna (lękowo-depresyjna) – poza objawami nerwicowymi występuje także smutek, apatia, przygnębienie, spowolnienie lub zahamowanie psychoruchowe. Często określana jest przez pacjentów jako nerwica lub depresja;
  4. fobia – to uporczywy lęk przed określonymi zjawiskami, przedmiotami. Osoba, która go doświadcza, ma świadomość jego nieracjonalności i wie, że dany obiekt nie stanowi dla niej realnego zagrożenia. Wyróżnia się fobię specyficzną (związane są z lękiem przed m.in.: zwierzętami, obiektami, przebywaniem w zamkniętych pomieszczeniach, krwią), sytuacyjną (np. lęk przed zaspokajaniem potrzeb fizjologicznych w miejscach publicznych), społeczną (czyli lęk dotyczący różnych sytuacji społecznych, kontaktów z innymi ludźmi np. unikanie wystąpień publicznych, jedzenia i picia w miejscach publicznych, trudności z wykonywaniem pracy w towarzystwie innych osób).

Leczenie nerwicy

W Warszawie leczenie nerwicy może zaproponować nasze centrum psychologiczne. Najskuteczniejszą metodą każdego z tych przypadków jest psychoterapia. Pacjent ma wówczas szansę uświadomić sobie indywidualne przyczyny powstania zaburzeń lękowych i przerwać mechanizm tzw. błędnego koła. W czasie terapii uczy się dostrzegać wzorce swojego myślenia i zachowania, które wpływają na to, że odczuwa lęk. Leczenie nerwicy opera się wówczas na zmianie sposobu myślenia na bardziej realistyczny i skupiony na rozwiązaniu problemu. Często pomaga również stopniowe stawanie twarzą w twarz z sytuacją wywołującą lęk. W niektórych przypadkach leczenia nerwic dodatkowo stosuje się jeszcze farmakoterapię, aby w ten sposób ulżyć pacjentowi w odczuwanych dolegliwościach. Wówczas wykorzystywane są najczęściej dwie grupy leków: przeciwlękowe i leki nasenne o krótkotrwałym, doraźnym działaniu oraz leki przeciwdepresyjne.

Leczenie nerwic jest leczeniem długoterminowym z tego względu, że ich objawy mają tendencje do nawracania. Dlatego tylko przyjmowanie zaleconego leku i zaangażowanie w proces psychoterapeutyczny przez dłuższy okres może dać efekty. Wiele też zależy od indywidualnych problemów i możliwości pacjenta.

Umów darmową konsultację:

+48 736 00 90 90
Zapisz się online

Masz pytania lub potrzebujesz dodatkowej pomocy?

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Polityka prywatności i Warunki korzystania z serwisu.